Λίγες μέρες πριν την μεγάλη γιορτή της Χριστιανοσύνης, τα Χριστούγεννα, το σχολείο μας έδειξε το ανθρώπινο- κοινωνικό του πρόσωπο με τη συμμετοχή και τη βοήθεια όλων των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.
Αρκετές κούτες με τρόφιμα και είδη καθαριότητας συγκεντρώθηκαν χάρη στην ευγενική προσφορά των γονέων, για να σταλούν στο: Χαμόγελο του Παιδιού και μεταφέρθηκαν στην Αθήνα δωρεάν από τον κ. Βαγγέλη Μπον τον οποίο ευχαριστούμε για την σημαντική συμβολή του.
Με την προσφορά των γονέων, την προσωπική εργασία των μαθητών και τη πρόθυμη και ζεστή καθοδήγηση των δασκάλων ετοιμάστηκαν πολλά μικρά δωράκια, τα οποία προσφέρθηκαν στο παζάρι που διοργανώθηκε στο σχολείο μας στις 17 και 18 Δεκεμβρίου. Έτσι, συγκεντρώθηκε ένα σημαντικό χρηματικό ποσό, το οποίο προσφέρθηκε σε μικρό συμπολίτη μας, μαζί με τις ευχές όλων μας για χαρούμενες γιορτές.
Tην αγάπη της γνωστής κυρίας Κατερίνας και της καθημερινής προσφορά της προς τον συνάνθρωπο, με γεύματα αγάπης, ενισχύσαμε με λαχανικά από τον κήπο του σχολείου μας, τα οποία φύτεψαν και περιποιήθηκαν οι μαθητές μας. Από την εκπαιδευτική παραγωγή στην εθελοντική κατανάλωση.
Μ. ΑΠΕΡΓΗΣ