Ο Δήμος Τήνου έκανε γνωστό ότι το Υπουργείο Υποδομών ενέκρινε την χρηματοδότηση ύψους 485.000 ευρώ για έργα συντήρησης και αναβάθμισης του οδικού δικτύου στο νησί.
Η πρώτη προγραμματική σύμβαση της συγκεκριμένης χρηματοδότησης αφορά στην συντήρηση και αναβάθμιση του χωμάτινου δρόμου από την περιοχή Άγιος Δημήτριος μέχρι τον Όρμο Λιβάδα, μήκους περίπου 11 χιλιομέτρων, με τεχνικές εργασίες διάστρωσης υλικού.
Η δεύτερη προγραμματική σύμβαση, αφορά στο έργο «Βελτίωση Βατότητας Οδικού Δικτύου Τήνου» Με τη σύμβαση αυτή θα υλοποιηθεί διαμόρφωση τμήματος οδού που συνδέει τις περιοχές «Βουρνή» και «Άγιος Ρωμανός» μήκους περίπου 600 μέτρων, ώστε να επέλθει διευκόλυνση των μετακινήσεων στο παραπάνω τμήμα του οδικού δικτύου της νήσου Τήνου.
Την ευθύνη θα αναλάβει το προσωπικό της ΜΟΜΚΑ του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, που θα επιβλέψει και την υλοποίηση του έργου.
Μετά την θετική αυτή εξέλιξη ο Δήμαρχος Τήνου κ. Παναγιώτης Κροντηράς υπογραμμίζει: “Θέλω μέσα από την καρδιά μου να ευχαριστήσω τον Υπουργό Υποδομών κ. Χ. Σταϊκούρα, που από την πρώτη στιγμή που μίλησα μαζί του, άνοιξε τις πόρτες, ώστε να μπορέσουμε να φτάσουμε σε αυτό το αποτέλεσμα. Έδειξε προσωπικό ενδιαφέρον με αποτέλεσμα να έχουμε αυτή τη θετική εξέλιξη»
Ευχαριστούμε τον Υπουργό και σύμφωνα με την δέσμευσή του, περιμένουμε σύντομα από τον ίδιο και άλλα καλά νέα για το νησί μας. Τηρούμε τις υποσχέσεις μας, εργαζόμαστε με σχέδιο, συντονισμένα και αποτελεσματικά όπως άλλωστε αποδεικνύεται και όσα λέμε τα κάνουμε πράξη!