Η Τ.Ο. Κινήματος Αλλαγής Τήνου αντιτίθεται στο παρόν νομοσχέδιο της Κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας, που επικαλείται προσχηματικά την προστασία του περιβάλλοντος και την «πράσινη» ανάπτυξη, γιατί μέσω αυτού τίθεται σε διακινδύνευση ο φυσικός πλούτος της πατρίδας μας.
Συγκεκριμένα, μένουν απροστάτευτες οι περιοχές Natura και ανοίγονται «κερκόπορτες» σε βλαπτικές χρήσεις και δραστηριότητες που μπορούν να προκαλέσουν ανεπανόρθωτα πλήγματα στο φυσικό περιβάλλον της χώρας μας και των νησιών μας.
Επιπλέον, με αυτό το νομοσχέδιο επιστρέφουμε σε υδροκεφαλικές λειτουργίες και απαξιώνεται η αποκέντρωση και η διαβούλευση, καθώς ιδρύεται ένας υδροκέφαλος γραφειοκρατικός οργανισμός (ΟΦΥΠΕΚΑ) για τη διαχείριση των κατά τόπους προστατευόμενων περιοχών, ενώ γίνεται αλόγιστη συγχώνευση Φορέων Διαχείρισης αδιαφορώντας για τις τοπικές ιδιαιτερότητες και τη νησιωτικότητα.
Είμαστε απέναντι στο νομοσχέδιο του ΥΠΕΝ, γιατί αντίπαλος μας είναι οι συντηρητικές πολιτικές στην οικονομία, στην κοινωνία και το περιβάλλον.
Για την Τ.Ο. Κινήματος Αλλαγής Τήνου
Η Συντονιστική Επιτροπή