Σε εφαρμογή των διατάξεων τηςπαρ. 10 του άρθρου 3 «Σύγκληση του Δημοτικού Συμβουλίου του Κανονισμού λειτουργίας του Δημοτικού Συμβουλίου σύμφωνα μετις οποίες:
«9. Αν υφίστανται λόγοι ανωτέρας βίας που δεν επιτρέπουν την πραγματοποίηση της συνεδρίασης στο χρόνο που έχει ορισθεί με την πρόσκληση, τότε ο Πρόεδρος γνωστοποιεί στους συμβούλους εγγράφως ή με οποιοδήποτε πρόσφορο μέσο έγκαιρα την αναβολή της συνεδρίασης αναφέροντας και τους λόγους της αναβολής.
Στην περίπτωση αυτή η συνεδρίαση μπορεί να πραγματοποιηθεί με τα ίδια θέματατης ημερήσιας διάταξης, άμεσα, μετάτην άρση των λόγων αναβολής της,σε χρόνο που προσδιορίζει οΠρόεδρος, χωρίς να είναιαπαραίτητο να τηρηθεί η προθεσμίατων τριών τουλάχιστον ημερών για την γνωστοποίησή της», μεταθέτουμε την ημερομηνία σύγκλησης της προγραμματισθείσας 18ης Δημόσιας τακτικής συνεδρίασης με ημερομηνία συνεδρίασης Τετάρτη 02-08-2023 καιώρα 19:00 μ.μ., για την Παρασκευή 04-08-2023 και ώρα 19.00 μ.μ. στηναίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, γιασυζήτηση και λήψη απόφασης σταίδια θέματα της ημερήσιας διάταξηςπου περιλάμβανε η με αριθμ. 18/2023πρόσκλησή μας.
Η ανωτέρω αλλαγή στην ημερομηνίασύγκλησης του ΔημοτικούΣυμβουλίου κρίνεται αναγκαία λόγωασθένειας του Δημάρχου.
Η παρουσία του Δημάρχου στο ενλόγω Συμβούλιο, κρίνεταιαπαραίτητη, αφού μεταξύ των άλλωνείναι εισηγητής σε κρίσιμα θέματα.
Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου
Πέτρος Μαρκουΐζος