Γράφει ο Ευάγγελος Περιβολαράκης
Θεολόγος
Έτσι ψάλλουμε στις Παρακλήσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας τώρα κατά τη περίοδο του Δεκαπενταύγουστου. Αυτό γιατί αναγνωρίζουμε τη χάρη του Χριστού που υπάρχει μέσα στο χώρο της Εκκλησίας καθώς και τη βοήθεια και θεραπεία που μπορεί να χορηγήσει στον πονεμένο άνθρωπο η μητέρα του Χριστού η Παναγία. Ιδιαίτερα και τη περίοδο αυτή της πανδημίας καταφεύγουμε στη Παναγία Μεγαλόχαρη για να πάρουμε προστασία και δύναμη. ‘Όπως παλαιότερα σ΄ άλλες εποχές έσωσε τη Τήνο από τη πανώλη, έτσι και σήμερα σίγουρα θα προστατέψει το νησί μας, αλλά και όλο το κόσμο από τη πανδημία.
Υπάρχουν φυσικά και τα ανθρώπινα μέτρα για τη προστασία από τον Covid-19, θα πρέπει όμως να διαφωτιστούν και κάποιες πτυχές του θέματος γύρω από τη διαφορά του χώρου εντός της Εκκλησίας από τους υπόλοιπους κλειστούς χώρους των διαφόρων καταστημάτων ή κοινωνικών εκδηλώσεων. Έτσι λοιπόν από πλευράς Ορθόδοξης, ο χώρος ή το οίκημα του Εκκλησιαστικού Ναού είναι ένας τόπος αγιασμένος από τη παρουσία του Τριαδικού Θεού, του προσώπου της Παναγίας και των Αγίων. Στο χώρο αυτό υπάρχει η παρουσία του Αγίου Πνεύματος με τη τέλεση των μυστηρίων, μέσω των οποίων οι πιστοί λαμβάνουν τη χάρη του Θεού και ενώνονται μέσω της Θείας Ευχαριστίας με τον ίδιο το Χριστό. Υπάρχουν οι ιερές εικόνες των προσώπων της Εκκλησίας που τις ασπαζόμαστε τιμητικά, λαμβάνοντας εξ αυτών τη θεία χάρη εκ της οποίας γίνονται και θαύματα θεραπείας των ασθενών όταν με πίστη απευθυνόμαστε στα εικονιζόμενα πρόσωπα. Επίσης υπάρχουν τα λείψανα των Αγίων που φέρουν κι αυτά τη χάρη του Θεού και προσφέρουν θεραπεία σε ψυχολογικά και σωματικά προβλήματα των ανθρώπων που με πίστη κι ευλάβεια τιμούν και προσκυνούν αυτά. Υπάρχει τέλος το νερό του αγιασμού, το οποίο έχει αγιαστεί με τη χάρη του Αγίου Πνεύματος και μπορεί να απομακρύνει κάθε μικρόβιο ή ασθένεια από το σώμα μας, αρκεί να το πιστεύουμε και να το
αποδεχόμαστε
ιδικά εδώ στο νησί της Τήνου έχουμε διαμέσου της ιστορίας ζωντανή την εμπειρία των θαυμάτων της Αγίας Εικόνας της Μεγαλόχαρης, της Αγίας κάρας της Αγίας Πελαγίας καθώς και άλλων Αγίων. Δεν είναι ο χώρος της Εκκλησίας ένας μουσειακός χώρος αλλά είναι ο τόπος όπου συντελείται ένα διαρκές θαύμα, όπου το παρόν ενώνεται με το παρελθόν και το μέλλον, όπου υπάρχει η ζωντανή παρουσία του ίδιου του Χριστού που παρατείνεται στους αιώνας. Δεν είναι δυνατόν λοιπόν μέσα σ΄ένα τέτοιο χώρο αγιασμένο με τη χάρη του Αγίου Πνεύματος να γίνεται μετάδοση του κορωνοϊού ή οποιασδήποτε άλλης ασθένειας. Στο χώρο της Εκκλησίας γίνεται μετάδοση της ζωής και όχι του θανάτου. Η δύναμη του θανάτου έχει πλέον καταργηθεί μέσω της σωτηρίας που έφερε ο Χριστός. Ο Υιός και Λόγος του Θεού ως αληθινός Θεός χαρίζει στον άνθρωπο τη θεραπεία και την υγεία και μας απελευθερώνει από κάθε είδους κακόβουλους «υιούς» που ζητούν το σώμα και τη ψυχή μας. Αρκεί μόνο εμείς να εμπιστευτούμε Αυτόν και να μετανοούμε για τις πράξεις μας που τυχόν έρχονται σε αντίθεση με το θέλημά Του
Δεν πρέπει να μας διακατέχει κανένας φόβος και δισταγμός για το χώρο της Εκκλησίας που είναι ιερός και άγιος αφού καθαγιάζεται με τη χάρη του Αγίου Πνεύματος που είναι παρόν μέσα στην Εκκλησία. Φυσικά και δεν είναι κανείς άτρωτος σ΄ αυτή τη ζωή, ακόμη και οι Άγιοι μπορούν ν αρρωστήσουν. Αυτό όμως είναι στο θέλημα του Θεού που επιτρέπει την ασθένεια. Εμείς δεν μπορούμε λόγω της ανθρώπινης αδυναμίας μας, να κατανοήσουμε την αιτία της ασθένειας. Εκείνος ως τέλειος Θεός γνωρίζει τους βαθύτερους λόγους για τους οποίους ασθενεί κάποιος άνθρωπος. Σίγουρα ο Θεός δεν στέλνει ασθένειες στους ανθρώπους. Γνωρίζουμε όμως ότι η αγάπη και η δύναμή Του μπορούν να κάνουν θαύματα και να μας σώσουν από κάθε είδους ασθένεια.
Μέσα στα πλαίσια αυτά, και η λιτάνευση της Εικόνας της Μεγαλόχαρης κατά την 15η Αυγούστου εδώ στη Τήνο, δεν πρέπει να μας φοβίζει αλλά να μας γεμίζει αισιοδοξία και χαρά. Όπως και κατά το παρελθόν γίνονταν λιτανείες των θαυματουργών εικόνων και ο λαός απαλλασσόταν από την ασθένεια, έτσι και τώρα λιτανεύοντας την Εικόνα της Μεγαλόχαρης θα ζητήσουμε ταπεινά και με μετάνοια από τη Παναγία να μας προστατέψει και να μας απαλλάξει από κάθε κίνδυνο και ασθένεια που απειλεί το νησί μας, τη πατρίδα μας και το κόσμο ολόκληρο. Ως μητέρα του Θεού της αγάπης έχει τη θέληση και τη δύναμη να σώσει και πάλι το λαό της που προστρέχει σ΄ Εκείνη με πίστη. Καλό Δεκαπενταύγουστο!
Τήνος- Αύγουστος 2020
Ευάγγελος Περιβολαράκης
Θεολόγος