Ο Σύλλογος Φίλων Κέντρου Υγείας Τήνου «Νικόλαος Κόγκος» δώρησε στις 2 Μαΐου 2023 έναν απινιδωτή στο Γυμνάσιο Τήνου για τη παροχή πρώτων βοηθειών. Η δράση ήταν αφιερωμένη στην εκλιπούσα Γραμματέα του Συλλόγου Βαλεντίνα Γαβριελάτου.
Με την ενέργειά του αυτή, ο Σύλλογος ενισχύει και βοηθάει το παιδαγωγικό και πολύπλευρο έργο του Γυμνασίου Τήνου, το οποίο είναι και το πολυπληθέστερο σχολείο της Τήνου με 264 μαθητές. Παράλληλα το Γυμνάσιο θα αποτελεί και κομβικό σημείο παροχής πρώτων βοηθειών με τη χρήση απινιδωτή στα διπλανά σχολεία, αλλά και σε οποιονδήποτε άνθρωπο έχει ανάγκη άμεσης βοήθειας. Μεγάλες ευχαριστίες προς το Δ. Σ. του Συλλόγου Φίλων Κέντρου Υγείας από το Διευθυντή το εκπαιδευτικό και λοιπό προσωπικό του σχολείου
Εκ του Γυμνασίου Τήνου