Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Εσωτερικών αποφασίστηκε η Απόδοση εσόδων από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους έτους 2021, στους Δήμους της Χώρας, για κάλυψη δαπανών εκτέλεσης έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων τους ως 4η, 5η και 6η μηνιαία κατανομή έτους 2021
Ο Δήμος της Τήνου θα πάρει το ποσό των 61.402€. Με τον Δήμο της Νάξου και Μικρών Κυκλάδων να παίρνει τα περισσότερα χρήματα στις Κυκλάδες και συγκεκριμένα 135.577€. Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα ποσά για τα νησιά των Κυκλάδων.
Τέλος, όπως αναφέρει η απόφαση, η κατανομή των χρημάτων θα γίνεται από τον λογαριασμό του Υπουργείου Εσωτερικών που τηρείται στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων με τον τίτλο «Κεντρικοί Αυτοτελείς Πόροι των Δήμων», και πρόκειται για συνολικό ποσό 35.185.002,00 €, το οποίο αποδίδεται ως 4η, 5η και 6η μηνιαία τακτική επιχορήγηση του έτους 2021 σε όλους τους Δήμους της Χώρας για υλοποίηση έργων και επενδυτικών δραστηριοτήτων.