Γράφει η Έπαρχος Τήνου
Αναστασία Δεληγιάννη – Άσπρου
Ένα έργο πνοής για το νησί μας μπαίνει σε τροχιά υλοποίησης.
Σε χρόνο ρεκόρ ο ΦΟΔΣΑ Νοτίου Αιγαίου εξασφάλισε την έγκριση και ένταξη στο ΕΣΠΑ 2014 – 2020 του ΧΥΤΥ, της Μονάδας Κομποστοποίησης και του Δικτύου Συλλογής Βιοαποβλήτων της Τήνου.
Η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου συνεχίζει το έργο της με σεβασμό στο Περιβάλλον, υλοποιώντας έργα πνοής για τον τόπο μας, εξασφαλίζοντας τη βελτίωση των υποδομών του νησιού.
https://www.facebook.com/ghatzimarkos/
Απο την πρώτη μέρα λειτουργίας του “ΦΟΔΣΑ Νοτίου Αιγαίου”, πρίν απο ένα χρόνο, ξεκινήσαμε την δουλειά με την αποφασιστικότητα να φέρουμε τα αποτελέσματα που η κοινωνία έχει ανάγκη, το συντομότερο δυνατόν. Δουλέψαμε με σεβασμό στους πολίτες, στο περιβάλλον και βεβαίως στους Δήμους των νησιών μας που είχαν κάνει προεργασία, η οποία μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις ήταν πολυετής. Με σεβασμό και στην δουλειά που είχε προηγηθεί και απο τον Δήμο Τήνου, δουλέψαμε και σε αυτό το έργο. Το νησί της Τήνου βασανίζεται χρόνια απο το ζήτημα της διαχείρισης των απορριμμάτων και σήμερα μας δίνει χαρά το γεγονός οτι είμαστε μέρος της λύσης, καταλύτης προόδου. Εξασφαλίσαμε, σε χρόνο ελάχιστο για το μέγεθος και τον βαθμό δυσκολίας του εγχειρήματος, την έγκριση και τους πόρους για την κατασκευή των απαραίτητων έργων που λύνουν οριστικά το πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων στην Τήνο, αντιμετωπίζοντας καθοριστικά ένα κρίσιμο και χρονίζον ζήτημα. Η χρηματοδότηση κατασκευής της Μονάδας Κομποστοποίησης και του Χώρου Υγειονομικής Ταφής Υπολειμάτων (Χ.Υ.Τ.Υ.) στο νησί, αποτελεί κορυφαία στιγμή για τον ΦοΔΣΑ Νοτίου Αιγαίου και το Δήμο Τήνου, καθώς ένα καθοριστικό έργο υποδομής περνά στην φάση υλοποίησης. Τα οφέλη είναι προφανή και πολλαπλά για το περιβάλλον, τον τουρισμό, την πολιτιστική κληρονομιά του νησιού, αλλά και την ενίσχυση της τοπικής οικονομίας. Αποδεικνύεται στην πράξη η προσήλωση μας στις ουσιαστικές αλλαγές στο Νότιο Αιγαίο και στον τομέα διαχείρισης του περιβάλλοντος. Η δρομολόγηση και αυτού του έργου είναι το αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς και αγαστής συνεργασίας μεταξύ του ΦΟΔΣΑ Νοτίου Αιγαίου Α.Ε και του Δήμου Τήνου, στο πλαίσιο της νέας αντίληψης στον τρόπο διαχείρισης των απορριμμάτων στα νησιά. Τα προγραμματισμένες έργα, καθώς και τα αναμενόμενα αποτελέσματα αυτών, εναρμονίζονται πλήρως με τον περιφερειακό και εθνικό σχεδιασμό διαχείρισης αποβλήτων, δίνοντας έμφαση στις διαδικασίες πρόληψης, επαναχρησιμοποίησης, ανακύκλωσης, ανάκτησης και ασφαλούς τελικής διάθεσης. Το προσεχές διάστημα θα βρεθούμε στην Τήνο για να συζητήσουμε με τον Δήμαρχο Τήνο, την Επαρχο Τήνου και το Δημοτικό Συμβούλιο, το συνολικότερο σχέδιο που τα επόμενα χρόνια θα εφαρμοσθεί στο νησί και αυτή την φορά η συζήτηση δεν θα είναι άσκηση επι χάρτου αλλά σχέδιο εφαρμογής σε στέρεες βάσεις