Ο Δήμος Τήνου βρίσκεται βρίσκεται στους ΟΤΑ της Χώρας όπου θα λάβουν επιχορήγηση για την εξόφληση ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεών τους προς τρίτους. Έτσι ο Δήμος Τήνου μετά από συντονισμένες ενέργειες θα καρπωθεί το ποσό των 380.450,00€ από το Υπουργείο Εσωτερικών.
Το συνολικό ποσό που θα λάβουν οι Δήμοι της Χώρας είναι 28.190.490,00 € αποκλειστικά και μόνο για την εξόφληση των υφιστάμενων ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεών τους προς τρίτους.
Το ποσό της έκτακτης επιχορήγησης χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την εξόφληση ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων. Έως την ολοκλήρωση της πληρωμής των ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων που χρηματοδοτούνται στο πλαίσιο της παρούσας απόφασης δεν επιτρέπεται η εγγραφή πρόσθετων πιστώσεων στο σκέλος των δαπανών, εξαιρουμένων μόνο των ληξιπρόθεσμων υποχρεώσεων που έχουν καταχωρηθεί στις πρόσθετες γραμμές του Μητρώου Δεσμεύσεων ως «Νόμιμες δαπάνες καθ’ υπέρβαση πιστώσεων» ή ως «Απεικόνιση υποχρεώσεων λόγω μη ύπαρξης εγκεκριμένου προϋπολογισμού».