Είμαστε, πλέον, στην ευχάριστη θέση ν’ ανακοινώσουμε ότι εγκαταστάθηκε στο Δημοτικό Σχολείου Εξωμβούργου ο πρώτος φωτεινός σηματοδότης του νησιού !
Η δημιουργία κυκλοφοριακής πίστας εντός του σχολικού κτηρίου ήταν ένας από τους μακροπρόθεσμους στόχους της σχολικής μας κοινότητας και του Συλλόγου Γονέων.
ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: https://bravo.sustainablegreece2020.com/gr/voting-by-school/dhmotiko-sxoleio-ekswmboyrgoy.642.html
Μετατρέψαμε τον μακρύ διάδρομο του σχολείου σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης με διαγράμμιση, έναν κυκλικό κυκλοφοριακό κόμβο με λειτουργία φωτεινού σηματοδότη, διαβάσεις πεζών και διάφορες σημάνσεις οδικής κυκλοφορίας. Διαχωρίσαμε τη κεντρική σκάλα σε πλευρά ανάβασης από τη μια και κατάβασης από την άλλη υποχρεωτικά.
Αναθέσαμε σε μαθητές Ε-Στ τάξεων το ρόλο των Σχολικών Τροχονόμων για την αποτελεσματική επιτήρηση των κανόνων κυκλοφορίας και την επιβολή προστίμων(μαζέμα φύλλων,τακτοποιήση τάξης) στους παραβάτες, συμπεριλαμβανομένου ενός point system στο δίπλωμα του κάθε μαθητή. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τη σωστή -και σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ- διέλευση μαθητών, που έχει γίνει πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της σχολικής μας πραγματικότητας.