Ο Δήμος Τήνου χθες φωταγωγήθηκε από αργά το απόγευμα με μπλε χρώμα ως μια συμβολική κίνηση για την Παγκόσμια Ημέρα του Διαβήτη. Το μπλε χρώμα εχει οριστεί ως το χρώμα της διάδοσης του κοινωνικού μηνύματος.
Υπενθυμίζεται ότι η Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη εορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Νοεμβρίου και αποτελεί βασική εκστρατεία σε παγκόσμιο επίπεδο για την ευαισθητοποίηση στο πρόβλημα του διαβήτη, με σκοπό την ενημέρωση του κοινού για τα αίτια, τα συμπτώματα τις επιπλοκές και την θεραπεία της πάθησης αυτής.