Κατά την εκδήλωση της 4ης Φεβρουαρίου στην έδρα της Αδελφότητας Τηνίων εν Αθήναις, στο πλαίσιο του επίσημου εορτασμού των διακοσίων ενός ετών από την Εύρεση της Ιεράς Εικόνας της Ευαγγελιστρίας, η Χορωδία Τήνου είχε την τιμή να συμμετάσχει ως προσκεκλημένη της Αδελφότητας.
Υπό τη διεύθυνση της καλλιτεχνικής διευθύντριάς της Γεωργίας Μπακογιάννη η Χορωδία απέδωσε ύμνους, ψαλμούς και παραδοσιακά τραγούδια αφιερωμένα στη Θεοτόκο.
Ήταν τα απολυτίκια “Την Θείαν Εικόνα Σου” και “Πληθύς η των Τηνίων”, η διασκευή του χριστιανικού ύμνου “Μάνα μου, μάνα” από τον Λίβανο, ο “Ύμνος στην Παντάνασσα” του Ιωσήφ γέροντος Βατοπαιδινού και το παραδοσιακό άσμα της Σαρδηνίας “Deus ti salvet Maria”.
![](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2024/02/420599223_1969481646787683_303752196109321533_n-1-1024x576.jpg)
Η εκδήλωση της Αδελφότητας Τηνίων και η συμμετοχή της Χορωδίας τιμήθηκαν από την παρουσία δεκάδων συμπατριωτών και φίλων του νησιού, εκπροσώπων θεσμών, αρχών και φορέων.
Ο Σύλλογος “Φιλόμουσοι Τήνου” και η “Χορωδία Τήνου” ευχαριστούν όσους / όσες βρέθηκαν στην έδρα της Αδελφότητας και συνεχίζουν να εργάζονται για τις επόμενες εκδηλώσεις πολιτισμού.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου
Η καλλιτεχνική διευθύντρια της Χορωδίας
Γεωργία Μπακογιάννη