Παρακολουθήστε τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου όπως πραγματοποιήθηκε αυτή την ώρα στο χωριό του Πύργου και συγκεκριμένα στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Πανόρμου.
Τα θέματα που συζητήθηκαν:
ΘΕΜΑ 1ο: Λήψη απόφασης για την εκκίνηση διαδικασιών για τη δημιουργία Δημοτικού Ιδρύματος «Πνευματικού Κέντρου Πανόρμου Γιαννούλης Χαλεπάς»
Εισηγητής: Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 2ο Συγκρότηση Επιτροπής άσκησης αρμοδιοτήτων καταργηθέντος Νομικού Προσώπου Δήμου Τήνου «Πνευματικού Κέντρου Πανόρμου – “Γιαννούλης Χαλεπάς” (άρθρο 30 Ν. 5056/2023 ΦΕΚ 163/Α/2023)
Εισηγητής: Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 3ο: Ενημέρωση σχετικά με την πορεία εκτέλεσης των έργων «Αποκατάσταση, συντήρηση και διαρρύθμιση ως μουσειακού χώρου της Οικίας του Γιαννούλη Χαλεπά, στην Τήνο» & «Αναβάθμιση και εκσυγχρονισμός του Προπαρασκευαστικού και Επαγγελματικού Σχολείου Καλών Τεχνών Πανόρμου Τήνου»
Εισηγητής: Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 4ο: Εξέταση αιτήματος του Προπαρασκευαστικού και Επαγγελματικού Σχολείου Καλών Τεχνών Πανόρμου Τήνου για την παραχώρηση χώρων για τη λειτουργία της Σχολής Καλών Τεχνών Πανόρμου
Εισηγητής: Πηνελόπη Τριγώνη, Αντιδήμαρχος Παιδείας, Κοινωνικής Προστασίας και Δια Βίου Μάθησης
ΘΕΜΑ 5ο: Λήψη απόφασης σχετικά με τη λειτουργία των μουσείων Δ.Ε. Πανόρμου
Εισηγητής: Πηνελόπη Τριγώνη, Αντιδήμαρχος Παιδείας, Κοινωνικής Προστασίας και Δια Βίου Μάθησης
ΘΕΜΑ 6ο: Λήψη απόφασης για τον ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Τήνου στη Συμφωνία – πλαίσιο μεταξύ του Δήμου Τήνου και της ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε., η οποία αφορά στο φωτισμό οδών, πλατειών και λοιπών υπαίθριων και κοινόχρηστων χώρων Δήμου με χρήση του Εναέριου Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας
Εισηγητής: Γεώργιος Περπινιάς, Εντεταλμένος Σύμβουλος Δικτύων Ηλεκτροφωτισμού και Γραφείου Υγείας
ΘΕΜΑ 7ο: Κατ’ εξαίρεση καθιέρωση από την εφαρμογή της πενθήμερης εργασίας και λει-τουργία κατά τις Κυριακές και εξαιρέσιμες ημέρες, τις απογευματινές ώρες του προγράμματος «Βοήθεια στο Σπίτι» του Δήμου Τήνου για συγκεκριμένο αριθμό υπαλλήλων.
Εισηγητής: Πηνελόπη Τριγώνη, Αντιδήμαρχος Παιδείας, Κοινωνικής Προστασίας και Δια Βίου Μάθησης
ΘΕΜΑ 8ο: Ενημέρωση σχετικά με την πορεία των λιμενικών έργων Πανόρμου
Εισηγητής: Ευάγγελος Σημαντήρης, Πρόεδρος Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Τήνου