Στις 24 Απριλίου δημοσιεύσαμε την πρόθεση της εταιρείας Air Power IKE αναφορικά με το να μπει η Τήνος σε προγραμματισμένα δρομολόγια με ελικόπτερα. Χθες είχαμε την πρώτη πτήση. Στόχος είναι να γίνονται 1-2 πτήσεις την ημέρα.
Σχετικά με το εισιτήριο της πτήσης, δεδομένου της υπηρεσίας και της εξυπηρέτησης που θα εισπράττει ο πελάτης είναι στα 310 ευρώ το άτομο για Τήνο.
ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΔΗΜΟ ΤΗΝΟΥ
Η “Air Power ΙΚΕ” θα κάνει χρήση του ελικοδρομίου της Τήνου αναλαμβάνοντας εργασίες συντήρησης κλπ. Επίσης, η εταιρεία δεσμεύτηκε να εξυπηρετεί διακομιδές ασθενών, αν δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το ΕΚΑΒ.
Η εταιρεία θα έχει εκείνη την ευθύνη της λειτουργίας του ελικοδρομίου κατά την ώρα των πτήσεων, υπό την επίβλεψη του συντηρητή του Δήμου Τηνου, προτεραιότητα θα έχουν πάντα οι υγειονομικές πτήσεις του ΕΚΑΒ.
Η συνεργασία μεταξύ της εταιρείας και του Δήμου Τήνου θα είναι μέχρι τον Οκτώβριο και τότε θα επανεξεταστεί το αίτημα. Οι πτήσεις θα ελέγχονται από την Πολιτική Υπηρεσία της Μυκόνου»
Μπορείτε να μάθετε περισσότερα στο https://flyhoper.com