Δημοσιεύσαμε σήμερα τις προτάσεις της Ανεξάρτητης Δημοτικής Κίνησης Κοινό Τηνίων προς την Δημοτική Αρχή Τήνου, στο πλαίσιο της πρόσκλησης σε Ειδικής Συνεδρίασης που θα γίνει την Παρασκευή, 26 Φεβρουαρίου. Ανάμεσα στα θέματα που θέτει το Κοινό Τηνίων είναι το Κέντρο Υγείας.
Η τραγική υποστελέχωση του κέντρου υγείας Τήνου κυρίως όσον αφορά τους γιατρούς απειλεί την ίδια την ζωή των κατοίκων της Τήνου. Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για παντελής έλλειψη γενικού ιατρού και παθολόγου. Οι οργανικές θέσεις (τέσσερις) δεν προκηρύσσονται (υπάρχει προκήρυξη μόνο για μία ΑΔΑ: ΨΒ2Λ469Η2Ξ-0ΣΞ), όμως και για αυτή την μία δεν υπάρχει ενδιαφέρον καθώς κανείς γιατρός δεν θέλει να αναλάβει μόνος του ολόκληρο νησί.
Θα πρέπει ο Δήμος να πιέσει το υπουργείο και την Διεύθυνση της Υγειονομικής Περιφέρειας Πειραιώς και Αιγαίου να προκηρύξουν όλες τις οργανικές θέσεις ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες εμφάνισης ενδιαφέροντος.
Επίσης, ο Δήμος πρέπει να δώσει επιπλέον κίνητρα για τους γιατρούς που σκέφτονται να έρθουν στην Τήνο, όπως στέγαση, σίτιση ή αντίστοιχα επιδόματα όπως προβλέπει ο ν. 4368/2016, άρθρο 43, παρ. 5. Για παράδειγμα ο Δήμος Δράμας έδωσε 2.000€ επίδομα στέγασης για δέκα μήνες σε επικουρικό γιατρό ΑΔΑ: 6ΕΚ2Ω9Μ-ΤΕΟ).