Με κάθε επισημότητα έγινε στα Υστέρνια η δοξολογία για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και η κατάθεση τιμητικών στεφάνων στο Ηρώον, στη μνήμη των Υστερνιωτών μας, που έδωσαν τη ζωή τους για μια ελεύθερη Ελλάδα.
Αν και ο καιρός δεν βοήθησε, με αρκετό αέρα και ψιλοβροχο όλοι οι κάτοικοι του χωριού μας ήταν παρόντες.
Κατατέθηκαν στεφάνια από τον Δήμο Τήνου και τον Μανώλη Σωχο, την τοπική Κοινότητα Υστερνιων απο τον πάρεδρο των Υστερνιων και από τον Σύλλογο Υστερνιωτών, το στεφάνι του Συλλόγου κατέθεσε η μαθήτρια Μαρίνα Γεωργ. Σερπετινη, μόνιμη κάτοικος Υστερνιων.
Και του χρονου να είμαστε καλά!!