Η κατασκευή της φάτνης αποτελεί πλέον μια από τις πολλές παραδόσεις των χωριών της Τήνου και όχι μόνο. Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος η φάτνη που υπάρχει στην Καθολική Εκκλησιά του Αγίου Αντωνίου στο χωριό του Σμαρδάκιτου είναι ιδιαίτερα επιβλητική και μια από τις καλύτερες στο νησί.
Τη φάτνη φιλοτέχνησε και φέτος ο Μάρκος Φιοράντης και η οικογένεια του. Αξίζει μια επίσκεψη στο Σμαρδάκιτο για να δείτε απο κοντά την όμορφη αυτή φάτνη.
![](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2023/12/409937074_1436175603659309_5374513732556211974_n-1024x768.jpg)
![](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2023/12/410135530_381242074306986_4248388711368766257_n-1024x768.jpg)
![](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2023/12/410356628_341084322020474_515504508351688634_n.jpg)