Αναστασία Δεληγιάννη – Άσπρου
Έπαρχος Τήνου
Ευχαριστώ τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου Γιώργο Χατζημάρκο για την πρόταση και τον ορισμό μου ως Πρόεδρο της Επιτροπής Ισότητας της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου.
Το ρόλο αυτό που με τιμά τον αποδέχομαι τόσο προσωπικά, όσο και ως μέλος του Περιφερειακού Συμβουλίου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, αλλά και ως μέλος του Συλλόγου Γυναικών του νησιού μου, της Τήνου, που εκπροσωπώ στο Περιφερειακό Συμβούλιο.
Είμαι σίγουρη οτι σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων θα μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε το θεσμό σε ένα εθνικό πλαίσιο δράσης και μάλιστα σε μια εποχή που βλέπουμε άλματα στις πρωτοβουλίες και στις νομοθετικές ρυθμίσεις που αφορούν κοινωνικά θέματα και προβλήματα που χρόνιζαν.