Ο Περιφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου με ανάρτηση του σήμερα έκανε γνωστό ότι οι επισκευές που έχουν ξεκινήσει στο επαρχιακό οδικό δίκτυο Καλλονής – Καρκάδου θα συνεχιστούν και στα άλλα τμήματα που πριν απο τρία χρόνια, όποτε και δημοπρατήθηκε το έργο.
Προσπαθούμε να εξηγήσουμε στην κοινωνία πως ένα έργο που δημοπρατήθηκε το 2021, έφτασε να ξεκινήσει να υλοποιείται το 2024. Πως να το καταλάβει η κοινωνία όταν και εμείς οι ίδιοι δεν μπορούμε να το αποδεχθούμε ή ακόμα χειρότερα, χάνουμε καμιά φορά και το κουράγιο μας … μπροστά στην διαδικασία !
Τρία χρόνια κράτησε η δημοπράτηση, γιατί οι διαγωνιζόμενοι προσέφευγαν διαδοχικά και επίμονα ο ένας εναντίον του άλλου και κάθε φορά περιμέναμε υπομονετικά, είτε μέχρι να κουραστούν, οι διαγωνιζόμενοι, είτε να τελεσιδικήσει.
Απίστευτες, ελληνικές δυστυχώς, πρωτιές.
Ομως, κάθε έργο έχει αξία που συνδέεται με τον χρόνο και το κόστος. Τρία χρόνια μετά, έχουν αλλάξει οι συνθήκες του έργου, συνήθως έχουν διαφοροποιηθεί τα στοιχεία της μελέτης και φυσικά έχει αλλάξει και το κόστος. Οπως στο έργο των παρεμβάσεων στο επαρχιακό οδικό δίκτυο της Τήνου, που ξεκίνησε απο το τμήμα Καλλονής-Καρκάδου και θα συνεχίσει και στα άλλα τμήματα που πρίν απο τρία χρόνια, οπότε και δημοπρατήθηκε, είχαν μελετηθεί.
Απο την άλλη, αν τολμήσουμε να καταθέσουμε δυσαρέσκεια, κινδυνεύουμε με στοχοποίηση.
Ηρθε ή ώρα λοιπόν να επιλέξουμε: θα ανοίξουμε αυτή την συζήτηση και θα μιλήσουμε για την πραγματική προστασία του δημοσίου συμφέροντος ή θα συνεχίσουμε να αναφωνούμε όλοι αμήχανα “ζήτω η διαδικασία”;
Εμείς, έχουμε επιλέξει.
Σωστά καταλάβατε, θα ανοίξουμε την συζήτηση για την πραγματική προστασία του δημόσιου συμφέροντος.