Σήμερα ξεκινά τυπικά και η καλοκαιρινή περίοδος, η ναυαγοσωστική κάλυψη για τις παραλίες του νησιού είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό. Στις παραλίες που θα υπάρχουν ναυαγοσώστες είναι:
- Άγιος Φωκάς (3 ναυαγοσώστες)
- Λαούτη (1 ναυαγοσώστης)
- Τσαμπιά (1 ναυαγοσώστης)
- Μικρή Άμμος Κολυμπήθρα (1 ναυαγοσώστης)
- Κολυμπήθρα (1 ναυαγοσώστης)
- Άγιος Σώστης (2 ναυαγοσώστες)
- Ρόχαρι (1 ναυαγοσώστης)
- Καλύβια (1 ναυαγοσώστης)
- Παχιάς Άμμος (1 ναυαγοσώστης)
Επίσης υπάρχει και μηχανοκίνητο μικρο ταχυπλοο σκαφος, πληρους εξοπλισμού καΐ επιβαίνοντες, έναν (1) χειρίστη του και εναν (1) ναυαγοσώστη για τους τέσσερις (4) μηνες, Ιονίου, Ιουλίο, Αύγουστο, Σεπτέμβριο.