Κύριο και αποκλειστικό θέμα της συνάντησης του Δημάρχου Τήνου με τον Υπουργό Υγείας Άδωνι Γεωργιάδη υπήρξε φυσικά η ενίσχυση του Κέντρου Υγείας με εξειδικευμένο ιατρικό προσωπικό, αλλά και η κάλυψη των κενών θέσεων μετά και την απόσπαση της εναπομείναντα Καρδιολόγου στο Κ.Υ. Ίου.
ο κ. Γεωργιάδης ανακοίνωσε στις αρχές Μαίου θα προκηρύσσει 3 θέσεις μονίμων Ιατρων (2 γενικοί ιατροί & 1 καρδιολόγος) ενώ θα προστεθούν άμεσα και 2 ιδιώτες ιατροί με παροχή υπηρεσιών με ειδικότητες Γενικής Ιατρικής και Ορθοπαιδικός.
![](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-d7061329e8cec38a1afb17368c2eaeb7-V-e1711643140367-1024x661.jpg)
Επιπροσθέτως ο κ. Γεωργιάδης ανακοίνωσε επίσημα στον Δήμαρχο Τήνου την έγκριση 2 ακόμα επικουρικών ιατρών για την στήριξη του αποδυναμωμένου σήμερα Κέντρου Υγείας .
Ο κ. Κροντηράς παρέδωσε φυσικά το ψήφισμα από την τελευταία συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου και ο αρμόδιος υπουργός δεσμεύτηκε για την παροχή κινήτρων στους ιατρούς που αναμένεται να συνδράμουν στην εύρυθμη λειτουργία του Κέντρου Υγείας.