Γνωμοδότηση Δημοτικού Συμβουλίου για τις μεταβολές σχολικών μονάδων Επαγγελματικής Εκπαίδευσης για το σχ. Έτος 2022 – 2023.
Πριν την έναρξη της συνεδρίασης η Πρόεδρος ζήτησε την έγκριση της έκτακτης συνεδρίασης προκειμένου η γνωμοδότηση του Δημοτικού Συμβουλίου να κατατεθεί στην Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων μέχρι 03-12-2021 και το Δημοτικό Συμβούλιο ομόφωνα ενέκρινε την έκτακτη συνεδρίαση.
Για το εν λόγω θέμα ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου απέστειλε ηλεκτρονικά σε όλα τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου την με αριθ. πρωτ. 145334/Δ4 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων καθώς επίσης και την με αριθ. πρωτ. Φ2.1/9866/22-11-2020 πρόταση της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων με την οποία προτείνει για το ΕΠΑΛ Τήνου την προσθήκη της ειδικότητας Τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής.
Μετά από αυτά ο κ. Πρόεδρος κάλεσε το Συμβούλιο να γνωμοδοτήσει θετικά για την ανωτέρω μεταβολή σχολικής μονάδας της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2022-2023.
Το Συμβούλιο μετά από διαλογική συζήτηση, αφού έλαβε υπόψη του την με αριθ. πρωτ. Φ2.1/9866/22-11-2020 πρόταση της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Κυκλάδων και την σύμφωνη γνώμη του κ. Δημάρχου, αποφασίζει ομόφωνα
Αποδέχεται την εισήγηση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων και γνωμοδοτεί θετικά για την προσθήκη της ειδικότητας Τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής στο ΕΠΑΛ Τήνου