Με την ευλογία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σύρου-Τήνου κ. Δωροθέου Β’ εορτάσθηκε στον Πανίερο Ναό της Ευαγγελιστρίας Τήνου η Μεγάλη Δεσποτική εορτή της Περιτομής του Κυρίου και η ιερά μνήμη του εν Αγίοις Πατρός ημών Βασιλείου του Μεγάλου, με την τέλεση αφ’ εσπέρας του Μεγάλου Εσπερινού μετ’ αρτοκλασίας και ευλόγησης της Αγιοβασιλειόπιτας και την κυριώνυμο του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας υπό του Αρχιερατικού Επιτρόπου της ιεράς νήσου Τήνου Πρωτοπρ. Γεωργίου Φανερού και των Ιερέων και Διακόνων του Πανιέρου Ναού.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας τελέσθηκε η επίσημη Δοξολογία επί τη ενάρξει του νέου έτους 2021 υπό του Αρχιερατικού Επιτρόπου, των Ιερέων και Διακόνων του Πανιέρου Ναού και Εφημερίων της πόλεως Τήνου και με τη συμμετοχή της Επάρχου Τήνου, της Αντιδημάρχου Τήνου, του Λιμενάρχη Τήνου, του Διοικητού και του Υποδιοικητού του ΑΤ Τήνου, του Υποδιοικητού της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, του Αντιπροέδρου της Διοικούσης Επιτροπής του Ιερού Ιδρύματος, μελών του Δημοτικού Συμβουλίου, των μελών Διοικούσης Επιτροπής του Ιερού Ιδρύματος, Προέδρων και μελών τοπικών συλλόγων και φορέων και ευλαβών Χριστιανών.
Ο Αρχιερατικός Επίτροπος Πρωτοπρ. Γεώργιος Φανερός ανέγνωσε το μήνυμα του Σεβασμιωτάτου κ. Δωροθέου Β’ και μετέφερε τις ευχές του για το νέο έτος.
Τους ύμνους απέδωσαν οι ιεροψάλτες του Πανιέρου Ναού υπό τη διεύθυνση του Πρωτοψάλτη κ. Στυλ. Κοντακιώτη.
Μετά το πέρας της Δοξολογίας διενεμήθη σε όλους το ημερολόγιο της Ιεράς Μητροπόλεως Σύρου και του Ιερού Ιδρύματος Ευαγγελιστρίας για το 2022, τα οποία είναι αφιερωμένα στα 200 χρόνια από του Οράματος της Αγίας Πελαγίας.
Φωτογραφίες: Γεώργιος Πολυκανδρίτης