Αντιδήμαρχος Καθαριότητα
Γιάννης Μαρκουΐζος
Κατόπιν έκδοσης σχετικής εγκυκλίου του Υπουργείου Εσωτερικών το Δημοτικό Συμβούλιο με την 16/17-2-2023 απόφασή του ενέκρινε τον προγραμματισμό έτους 2023 για την πρόσληψη έκτακτου προσωπικού.
Συγκεκριμένα, εγκρίθηκε η πρόσληψη συνολικά είκοσι επτά (27) ατόμων διαφόρων ειδικοτήτων για τις υπηρεσίες Καθαριότητας και Ύδρευσης, προκειμένου να ενισχύσουν το μόνιμο προσωπικό του Δήμου μας, το οποίο καταβάλει τεράστιες προσπάθειες για να εξυπηρετήσει τις αυξημένες ανάγκες της θερινής περιόδου, κατά την οποία η τουριστική κίνηση αυξάνεται κατακόρυφα, με αποτέλεσμα την έντονη αύξηση των αναγκών και στις δύο υπηρεσίες.
Δυστυχώς και ενώ ο Δήμος μας κινήθηκε άμεσα οι διαδικασίες που προβλέπονται για τις εν λόγω προσλήψεις είναι ιδιαίτερα χρονοβόρες. Συγκεκριμένα απαιτούνται σειρά εγκρίσεων (από την οικεία Αποκεντρωμένη Διοίκηση, από το Υπουργείο Εσωτερικών και από το ΑΣΕΠ). Η ισχύουσα λοιπόν διαδικασία παρουσιάζει σοβαρά προβλήματα, που επιτάθηκαν περαιτέρω λόγω των δύο εκλογικών αναμετρήσεων του Μαΐου και του Ιουνίου.
Ωστόσο, μετά και από προσωπική επικοινωνία του Δημάρχου, ο οποίος επισκέφθηκε τον ΑΣΕΠ την 4η/7/2023, εγκρίνεται άμεσα από το ΑΣΕΠ η σχετική ανακοίνωση του Δήμου, οπότε και άμεσα εκκινούνται οι διαδικασίες πρόσληψης.