Η Φωτογραφική Λέσχη Τήνου με καλεσμένο τον εκπαιδευτή Φωτογραφίας Θανάση Σκουλουδάκη, διοργανώνει τριήμερο εισαγωγικό σεμινάριο το οποίο απευθύνεται σε άτομα ανεξαρτήτου ηλικίας, αλλά και φωτογραφικών γνώσεων που θέλουν να γνωρίσουν ή να εμβαθύνουν στον κόσμο της Φωτογραφικής Τέχνης.
Ημερομηνία διεξαγωγής: 22,23,24 Μαρτίου 2024
Κόστος συμμετοχής για το τριήμερο: 10 €
Δήλωση συμμετοχής μέσω email στην διεύθυνση info@flt.gr
Με την υποστήριξη των: Giannis Frabaschalis photography, Markisia photography, ArchStudioArtSpace, Tinos Outdoor Activities, Seamento,Vidalis rent a car, Panda στονερό, ΦΥΚΙ beachbar, Λογιστικό Γραφείο Βιδάλη Ιουλία, Αλοιμόνου Ναυτικό Πρακτορείο
Υπό την αιγίδα του Δήμου Τήνου
Πρόγραμμα
1η Μέρα: Παρασκευή 22 Μαρτίου, Μοσχούλειος Σχολή,18:30 – 20:30
Ιστορία και εξέλιξης της Φωτογραφίας, Λειτουργία της Φωτογραφικής Μηχανής, Φωτογραφικοί Φακοί, Βασικοί Κανόνες Σύνθεσης Φωτογραφικού Κάδρου, Προοπτική και Βάθος Πεδίου, Χρήση του Φωτός, Είδη Φωτογραφίας, Παρουσίαση του έργου μεγάλων Φωτογράφων.
2η Μέρα: Σάββατο 23 Μαρτίου, Τριπόταμος,11:30 – 14:00
Φωτογραφική βόλτα στον Τριπόταμο.
Οι συμμετέχοντες θα εφαρμόσουν τις τεχνικές και τους κανόνες που παρουσιάσθηκαν τηνΠαρασκευή παράγοντας το δικό τους φωτογραφικό έργο. Κατά τη διάρκεια της βόλτας θα συζητηθούν θέματα που αφορούν το φως και ειδικότερα το πρωινό φως και ποιες ρυθμίσεις απαιτούνται στην φωτογραφική μηχανή.
* Υπάρχει η δυνατότητα δωρεάν μετακίνησης από και προς τον Τριπόταμο με minibus Για περισσότερες πληροφορίες και δήλωση ενδιαφέροντος: info@flt.gr
3η Μέρα: Κυριακή 22 Μαρτίου,Μοσχούλειος Σχολή, 18:30 – 21:00
18:30 – 20:00Παρουσίαση και Κριτική των φωτογραφιών που τραβήχτηκαν από τους συμμετέχοντες στηΦωτογραφική Βόλτα του Σαββάτου.
20:15 – 21:00Ανοιχτή συζήτηση για το μέλλον της Φωτογραφίας τόσο σε ερασιτεχνικό, όσο και επαγγελματικό επίπεδο και πώς θα επηρεαστεί από την ευρεία χρήση και εφαρμογή της Τεχνητής Νοημοσύνης (ArtificialIntelligence).