Μέσω τηλεδιάσκεψης συνεδριάζει την Παρασκευή, στις 13.45 το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Τήνου. Ανάμεσα στα θέματα που θα συζητηθούν είναι υιοθέτηση του ψηφίσματος της Περιφέρειας αναφορικά με τις ανεμογεννήτριες, η σύσταση της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης και Αποχέτευσης.
Τα θέματα της ημερησίας διατάξεως είναι:
ΘΕΜΑ 1ο:Υιοθέτηση ψηφίσματος Περιφερειακού Συμβουλίου Νοτίου Αιγαίου με θέμα: «Χωρόθετηση & Εγκατάσταση Ανεμογεννητριών στα νησιά της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου».
Εισηγητής: Πρόεδρος
ΘΕΜΑ 2ο:Έγκριση πρωτοκόλλου Προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «Επισκευή και συντήρηση Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Πύργου Τ.Κ. Πανόρμου Τήνου».
Εισηγητής: Πρόεδρος
ΘΕΜΑ 3ο: Σύσταση Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης και Αποχέτευσης (ΔΕΥΑ) Δήμου Τήνου.
Εισηγητής : Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 4ο:Αναμόρφωση 10η έως 13η και 15η προϋπολογισμού του Δήμου οικον. έτους 2021.
ΘΕΜΑ 5ο: Αναμόρφωση 17η προϋπολογισμού Δήμου Τήνου οικον. έτους 2021.
Εισηγητής: Δήμαρχος
ΘΕΜΑ 6ο: Έγκριση της 242/2021 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής σχετικά με τροποποίηση της παρ. 3,6 του άρθρου 3 του κανονισμού ύδρευσης – αποχέτευσης Δήμου Τήνου.
Εισηγητής : Δήμαρχος
Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου
Πέτρος Μαρκουΐζος
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η τηλεδιάσκεψη θα διεξαχθεί μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων e:presence