Ξεκίνησαν τα μαθήματα για το εργαστήρι εκμάθησης παραδοσιακής μουσικής «Σπονδή Τηνίων» του Εμποροεπαγγελματικού & Βιοτεχνικού Συλλόγου Τήνου.
Η άμεση ανταπόκριση του κόσμου ήταν μεγάλη και τα παραδοσιακά όργανα που διδάσκονται είναι βιολί, λαούτο, τσαμπούνα και τουμπάκι.
Ο Σύλλογος ανταποκρινόμενος στη συμμετοχή μικρών και μεγάλων επάνδρωσε το εργαστήρι με μουσικά όργανα (4 βιολιά, 1 λαούτο, 1 τουμπάκι και 1 τσαμπούνα), ώστε να είναι πιο εύκολη η διεξαγωγή των μαθημάτων.
Τα μαθήματα γίνονται στα γραφεία του Συλλόγου με δάσκαλο τον κ. Σταύρο Λαρίο. Ο Εμποροεπαγγελματικός & Βιοτεχνικός Σύλλογος Τήνου ξεκίνησε την ενασχόλησή του με την εκμάθηση παραδοσιακών χορών και μουσικής στηριζόμενος στο καταστατικό του, (Άρθρο 2 Σκοπός του Συλλόγου, παρ. 5), με το οποίο του δίνεται η δυνατότητα να προάγει τον πολιτισμό του τόπου μας.
Η προαγωγή και η συνέχιση του πολιτισμού μας είναι ένας από τους παράγοντες ανάπτυξης της τοπικής οικονομίας.