Συνεχίζονται οι κοπές στις πίτες για τους Συλλόγους της Τήνου (πρόγραμμα ΣΚ)
Συνεχίζονται από τους Συλλόγους των Χωριών της Τήνου οι κοπές στις πίτες του νέους έτους. Για αυτό το Σαββατοκύριακο έχουμε
![Εικόνα Εκδήλωσης](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2024/07/poster-696x984.jpg)
«Aποτυπώσεις
του Νεκτάριου Αντωνόπουλου
Έκθεση ζωγραφικής & χαρακτικής
Τοποθεσία: Δια Χρόνος
διαβάστε περισσότερα
χορηγούμενη.
«Εύρεσις & Επανευρέσεις»
Με πολλή ευαισθησία και σεβασμό 26 καλλιτέχνες του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Τήνου καθώς και προσκεκλημένοι καλλιτέχνες, εμπνέονται από τον Ιερό Τόπο της Τήνου, με αφορμή τα 201 χρόνια από την εύρεση της θαυματουργής εικόνας της Μεγαλόχαρης.
Το θέμα προσεγγίζεται από μία εικαστική οπτική διαχρονικά αλλά και σύγχρονα. Πρόκειται για μία συνθήκη που περιλαμβάνει έργα Γλυπτικής, Χαρακτικής, Ζωγραφικής, Φωτογραφίας, Installation ,Νέα Μέσα , Video Art.
Ο σκοπός της δράσης ξεπερνά το στενό πλαίσιο μιας επετειακής έκθεσης, στοχεύοντας παράλληλα στην ανάδειξη ντόπιων και φιλοξενούμενων καλλιτεχνών και προσφέροντάς τους την ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουν οι ίδιοι το γεγονός, την ιστορία και τα έθιμα γύρω από την εύρεση.
Εξού και η επιλογή του τίτλου της έκθεσης « Εύρεσις και Επανευρέσεις» με επιμελητή τον κ. Ν. Π.Παΐσιο.
Ακολουθήστε το Tinos Today στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις τελευταίες & σημαντικές ειδήσεις της Τήνου
Newsletter
![pita](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2024/01/pita-696x463.jpg)
Συνεχίζονται οι κοπές στις πίτες για τους Συλλόγους της Τήνου (πρόγραμμα ΣΚ)
Συνεχίζονται από τους Συλλόγους των Χωριών της Τήνου οι κοπές στις πίτες του νέους έτους. Για αυτό το Σαββατοκύριακο έχουμε
![Εικόνα Εκδήλωσης](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2024/07/poster-696x984.jpg)
«Aποτυπώσεις
του Νεκτάριου Αντωνόπουλου
Έκθεση ζωγραφικής & χαρακτικής
Τοποθεσία: Δια Χρόνος
διαβάστε περισσότερα
χορηγούμενη.
«Εύρεσις & Επανευρέσεις»
Με πολλή ευαισθησία και σεβασμό 26 καλλιτέχνες του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Τήνου καθώς και προσκεκλημένοι καλλιτέχνες, εμπνέονται από τον Ιερό Τόπο της Τήνου, με αφορμή τα 201 χρόνια από την εύρεση της θαυματουργής εικόνας της Μεγαλόχαρης.
Το θέμα προσεγγίζεται από μία εικαστική οπτική διαχρονικά αλλά και σύγχρονα. Πρόκειται για μία συνθήκη που περιλαμβάνει έργα Γλυπτικής, Χαρακτικής, Ζωγραφικής, Φωτογραφίας, Installation ,Νέα Μέσα , Video Art.
Ο σκοπός της δράσης ξεπερνά το στενό πλαίσιο μιας επετειακής έκθεσης, στοχεύοντας παράλληλα στην ανάδειξη ντόπιων και φιλοξενούμενων καλλιτεχνών και προσφέροντάς τους την ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουν οι ίδιοι το γεγονός, την ιστορία και τα έθιμα γύρω από την εύρεση.