Λίγο πριν την έναρξη της νέας χρονιάς παιδιά της Τήνου δημιούργησαν τις δικιές τους ζωγραφιές σε ένα ψηφιακό εργαστήρι για να κοσμήσουν ένα ξύλινο καραβάκι στη Μοσχούλα.
Πηγή έμπνευσης για τα σχέδιά τους ήταν τα στολίδια του νησιού μας όπως είναι η θάλασσα και τα μοτίβα που συναντάμε στους περιστεριώνες, και τα υφαντά μας, ενώ η θεματική των έργων τους αφορούσε τη γιορτή των Χριστουγέννων.
Οι ζωγραφιές των παιδιών συγκεντρώθηκαν και με τη χρήση προτζέκτορα προβλήθηκαν στο καραβάκι της Μοσχούλας.