Συνεδριάζει αύριο το Δημοτικό Συμβούλιο Τήνου. Ανάμεσα στα θέματα της ημερησίας διατάξεως είναι και το έργο της Επέκτασης του Σχεδίου Πόλεως Τήνου. Ένα έργο που η Δημοτική Αρχή Τήνου είχε δεσμευτεί για την υλοποίηση του και έχει μπει πλεον σε τροχιά πραγματοποίησης.
ΘΕΜΑ 1ο: Έγκριση σύναψης προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Δήμου Τήνου και του Αναπτυξιακού Οργανισμού Ο.Τ.Α. «ΕΥΔΗΜΟΣ Α.Ε.» για την πράξη “Ωρίμανση έργων κρίσιμων υποδομών του Δήμου Τήνου» και Αντικείμενο πράξης: Κτηματογράφηση – πολεοδόμηση και πράξη εφαρμογής σε περιοχή επέκτασης του σχεδίου πόλεως Χώρας Τήνου.
Το αντικείμενο της πράξης είναι η σύνταξη των προβλεπόμενων μελετών που θα οδηγήσουν στην υλοποίηση των χωροταξικών κατευθύνσεων που εγκρίθηκαν μέσα από το ΓΠΣ του Δήμου Τήνου και συγκεκριμένα:
(α) στην έγκριση ρυμοτομικού σχεδίου και πολεοδομικού κανονισμού στην έκταση που προβλέφθηκε η επέκταση του ρυμοτομικού σχεδίου του οικισμού Χώρα Τήνου και (β) Στην κύρωση πράξεως εφαρμογής στην έκταση του ρυμοτομικού σχεδίου.
Η εκπόνηση και ωρίμανση των ανωτέρω, εντάχθηκε στο Πρόγραμμα Ανάπτυξης και Αλληλεγγύης για την Τοπική Αυτοδιοίκηση «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ», στον Άξονα Προτεραιότητας: «Πολιτική Προστασία – Προστασία της Δημόσιας Υγείας – Τεχνική Βοήθεια», στο πλαίσιο Πρόσκλησης ΑΤ09 με τίτλο: «Ωρίμανση έργων και δράσεων για την υλοποίηση του Προγράμματος», σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 5721/2021 απόφαση ένταξης.