Στο παρακάτω κείμενο θα εξηγήσουμε με λίγα λόγια πώς κάνεις μπορεί να προχωρήσει σε αλλαγή παρόχου ρεύματος ακολουθώντας μερικά απλά βήματα που θα τον βοηθήσουν.
Πολλοί προτρέχουμε να αλλάξουμε εταιρεία ρεύματος βασιζόμενοι σε κάποια μαρτυρία γνωστών και φίλων. Κάποιοι άλλοι διαβάζουν δημοσιεύματα για να βρουν καλλές εμπειρίες συνδρομητών, σε διάφορες σελίδες που ασχολούνται συγκρίσεις τιμών ρεύματος. Είναι όμως αυτό μία σωστή τακτική που θα μας οδηγήσει να συμφωνήσουμε σε ένα πιο οικονομικό συμβόλαιο από αυτό που είχαμε στη ΔΕΗ ή σε κάποιον άλλο πάροχο. Προφανώς η βιασύνη δεν θα οδηγήσει πουθενά. Θα πρέπει να εξετάσουμε πολύ προσεκτικά τί δίνει ο καινούργιος πάροχος και τι είναι αυτό που θα κερδίσουμε σε σχέση με τον παλιό. Αυτό μπορεί να γίνει έχοντας υπόψη το παρακάτω:
Για την αλλαγή παρόχου ρεύματος το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να ψάξουμε να βρούμε στο διαδίκτυο εταιρείες που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα και ειδικεύονται στην έρευνα των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειες. Μέσα από τις συγκεκριμένες ιστοσελίδες θα δούμε πολλές εταιρείες ρεύματος συγκεντρωτικά. Μπορούμε έχοντας τα παρακάτω στοιχεία που Θα αναλύσουμε, να πάρουμε μία ολοκληρωμένη προσφορά σύμφωνα με τις δικές μας ανάγκες, για το σπίτι ή την επιχείρηση μας. Οι συγκεκριμένες σελίδες που ασχολούνται με μεγάλη λεπτομέρεια στην αναζήτηση προνομίων που μπορεί κάποιος να έχει από τις εταιρείες ρεύματος, έχουν αναπτύξει ειδικά online λογισμικά που θα μας λύσουν τα χέρια και θα μας δώσουν αυτό που ακριβώς χρειαζόμαστε.
Εμείς όμως πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι και να έχουμε κάποια στοιχεία που θα μας φανούν χρήσιμα. Καταρχήν πρέπει να γνωρίζουμε τα χρήματα σε κιλοβατώρες που ξοδεύουμε όλο το χρόνο, ή τουλάχιστον το τελευταίο τετράμηνο. Είναι το πρώτο βήμα που θα μας βοηθήσει να πάρουμε μία συνολική προσφορά πάνω στην δική μας κατανάλωση. Ο κάθε οικιακός χρήστης και η κάθε επιχείρηση, έχουν τις δικές τους ανάγκες στην κατανάλωση κάτι που εμάς δεν θα πρέπει να μας επηρεάζει σχετικά με ποια εταιρία Θα συνεργαστούμε. Πολλές εταιρίες ρεύματος παρέχουν πιο οικονομικά τιμολόγια για οικιακούς χρειαστείς σε αντίθεση με άλλες που μπορεί να είναι πιο οικονομικές για επιχειρήσεις. Έτσι λοιπόν δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε από τις γνώμες κάποιον πελατών που μπορεί να είναι δυσαρεστημένοι από την εταιρεία που επέλεξαν.
Έχοντας λοιπόν το άθροισμα του ρεύματος του τελευταίου τετραμήνου θα πρέπει να ζητήσουμε από κάθε εταιρεία μία συνολική προσφορά πού μέσα θα αναγράφονται όλες οι χρεώσεις που ακολουθούν κάθε τιμολόγιο. Είναι γνωστό ότι στα τιμολόγια δεν πληρώνουμε μόνο το ρεύμα που καταναλώνουμε αλλά και διάφορες άλλες υπηρεσίες κόστη που προστίθενται και επιβαρύνουν το τελικό ποσό.
Μερικές από τις χρεώσεις αυτές είναι και οι εξής:
- Χρέωση για Εθνικό σύστημα μεταφοράς και το εθνικό δίκτυο διανομής
- Υπηρεσίες κοινής ωφέλειας
- Λοιπές χρεώσεις
- Πάγιο το οποίο δεν χρεώνουν όλες οι εταιρείες
- Ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αερίων ρύπων
- Δημοτικά τέλη δημοτικός φόρος και ΤΑΠ ( τέλος ακίνητης περιουσίας), το οποίο διαφέρει ανά δήμο και περιοχή.
- Τελικό ΦΠΑ
- Πολλές εταιρείες βγάζουν νωρίτερα επιβαρύνσεις για καθυστερημένες πληρωμές και προηγούμενο υπόλοιπο.
Με όλα τα παραπάνω θα μπορέσετε να πάρετε μία συνολική προσφορά για να ξέρετε και τι πληρώνετε. Καλή σας επιτυχία!