Η Επαρχος Τήνου Νατάσα Δεληγιάννη – Άσπρου μας ενημερώνει για την Υπηρεσία Τηλειατρικής που προσφέρει η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου στους κατοίκους των νησιών μας:
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Με το βλέμμα στα μικρότερα νησιά, όπου υπάρχουν διαχρονικά μεγάλες υγειονομικές ελλείψεις, η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου φέρνει το γιατρό στο σπίτι κάθε νησιώτη, προσφέροντας δωρεάν σύστημα τηλεϊατρικής για την αντιμετώπιση της εξάπλωσης του κορωνοϊού, σε συνεργασία με την εταιρία Dr. Button και τους Ιατρικούς Συλλόγους Κυκλάδων και Δωδεκανήσων. Ο Περιφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου, Γιώργος Χατζημάρκος δήλωσε σχετικά: «Εγκαινιάζουμε ένα σύγχρονο, «έξυπνο» και απλό στη χρήση του εργαλείο για τους νησιώτες για να μείνουμε όλοι σπίτι αλλά και για να θωρακίσουμε καλύτερα τα μικρά μας νησιά».
Το σύστημα τηλεϊατρικής κατά του κορωνοϊού της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα, από κινητό τηλέφωνο, φορητό ή σταθερό υπολογιστή και τάμπλετ. Στη σελίδα https://drbutton.gr/notio-aigaio/ ή από την ιστοσελίδα της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου www.pnai.gov.gr κάθε πολίτης από κάθε νησί του Νοτίου Αιγαίου μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή (διαθέσιμη και στο appstore και το playstore), να εγγραφεί, και να διαλέξει γιατρό από 4 ειδικότητες: γενικής ιατρικής, παθολόγο, πνευμονολόγο, παιδίατρο, αλλά και από άλλες ειδικότητες, που δεν σχετίζονται με τον κορωνοϊό. Η επικοινωνία είναι άμεση, ο πολίτης βλέπει και συνομιλεί με τον γιατρό, ο οποίος επίσης τον βλέπει, τον ενημερώνει για τυχόν συμπτώματα και λαμβάνει άμεσα και υπεύθυνα πληροφορίες και καθοδήγηση.
![](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2020/03/Dr.-Button.jpg)