Για την Πέμπτη, 25 Απριλίου στις 19.00 το απόγευμα στο κτήριο της Μοσχούλας προγραμματίστηκε η ενημερωτική συνάντηση για την λειτουργία του Βιολογικού Καθαρισμού Τήνου.
Λόγω απουσίας του Δημάρχου Τήνου, Παναγιώτη Κροντηρά καθ όλη την εβδομάδα δεν ήταν εφικτό η εκδήλωση να πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 22 Απριλίου στην αίθουσα της Αγίας Βαρβάρας που ήταν και το αρχικό αίτημα των κατοίκων.
Η εκδήλωση θα λάβει χώρα για να παύσει κάθε είδους παραπληροφόρηση, είτε καλόπιστη, είτε κακόπιστη, να διαλυθεί η αβεβαιότητα και να συστρατευθούν όλοι οι κάτοικοι πίσω από τις προσπάθειές σας, επιβάλλεται, κατά τη γνώμη των κατοίκων, να ενημερωθούν άμεσα και υπεύθυνα, από τον Δήμαρχο, τον πλέον αρμόδιο συντοπίτη, που έχει λάβει νωπή εντολή να μας εκπροσωπεί στο ύπατο αξίωμα, τουλάχιστον για τα εξής:
1) τι ενέργειες έγιναν για τον εντοπισμό της αιτίας του προβλήματος
2) ποια είναι η αιτία του προβλήματος
3) ποιο είναι το πλάνο των διορθωτικών ενεργειών για την οριστική λύση
4) ποιο είναι το χρονοδιάγραμμα για την εφαρμογή των διορθωτικών ενεργειών
5) ποιες είναι οι άμεσες ενέργειες (ποιες έχουν ληφθεί και ποιες πρόκειται να ληφθούν) για το διάστημα μέχρι την οριστική λύση ώστε, τουλάχιστο, να περιοριστούν οι επιβλαβείς συνέπειες στη δημόσια υγεία και η υποβάθμιση της ποιότητας του αέρα που αναπνέουμε στον τόπο που ζούμε.
6) ποιες είναι οι σκέψεις σας για την – με οποιοδήποτε – τρόπο άμεση ελάφρυνση των δυσμενών συνεπειών (ή ακόμη και την μερική, ολική ή έστω συμβολική αποζημίωση λ.χ. με απαλλαγή από δημοτικά τέλη) των κατοίκων και των επιχειρήσεων, τουλάχιστον όσων περιοχών βρίσκονται εγγύτερα στον Ε.Ε.Λ. και βιώνουν καθημερινά την αφόρητη κατάσταση της δυσοσμίας.