Με ανάρτηση του ο Δήμαρχος Τήνου έκανε γνωστό ότι ο Νικηφόρος Απέργης είναι πλέον Αντιδήμαρχος Νέας Γενιάς & Εθελοντισμού. Χαρακτηριστικά η ανάρτηση του δημάρχου αναφέρει:
Το μέλλον του νησιού ανήκει στους νέους ανθρώπους. Ο ορισμός του Νικηφόρου, του νεότερου συμβούλου του Δήμου μας ως Αντιδημάρχου Νέας Γενιάς & Εθελοντισμού είναι μια πράξη εμπιστοσύνης στους νέους, αλλά και ανάδειξης της απόφασης να θέσουμε σε προτεραιότητα ζητήματα της νέας γενιάς. Νικηφόρε…δυνατά