Το Κέντρο Πρόληψης «ΘΗΣΕΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ» προσκαλεί μαθητές/τριες Λυκείου των Κυκλάδων να συμμετέχουν σε διαδικτυακά εργαστήρια με στόχο την καλύτερη κατανόηση της φάσης της εφηβείας μέσα από το μοίρασμα συναισθημάτων, σκέψεων και προβληματισμών.
Τα εργαστήρια θα πραγματοποιούνται μία φορά το μήνα, ημέρα Κυριακή, και ώρα 11.00-13.30. Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να συμμετέχουν σε όσα επιθυμούν.
Πρόγραμμα εργαστηρίων
Ημερομηνία Υλοποίησης | Θέμα Εργαστηρίων | Στόχος εργαστηρίων | Σύνδεσμοι εγγραφής | |
1. | 24 Οκτωβρίου 2021 | «Προσαρμόζομαι στις νέες συνθήκες» Πώς αντέχω την αβεβαιότητα;Ποια εφόδια θα αξιοποιήσω; | Ανάδειξη της ευελιξίας και της προσαρμοστικότητας, ως σημαντικές για την εποχή μας δεξιότητες. | 1ο εργαστήριο εδώ |
2. | 21 Νοεμβρίου 2021 | «Αναζητώντας τις δυνάμεις μου…» Πόσα πράγματα μπορώ να καταφέρω;Πόσο καλά γνωρίζω τις δυνατότητές μου; | Αναγνώριση των δυνάμεων και ικανοτήτων, με απώτερο σκοπό την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης. | 2ο εργαστήριο εδώ |
3. | 19 Δεκεμβρίου 2021 | «Άγχος, θυμός, λύπη… σύμμαχοι ή εχθροί;» Πώς νιώθω;Γιατί μου συμβαίνει αυτό;Πώς διαχειρίζομαι τα δύσκολα συναισθήματα; | Αναγνώριση και επεξεργασία δύσκολων συναισθημάτων, καθώς και εκπαίδευση σε αποτελεσματικούς τρόπους διαχείρισης των συναισθημάτων αυτών. | 3ο εργαστήριο εδώ |
4. | 23 Ιανουαρίου 2022 | «Μην Ψαρώνεις… μονάχα Εξετάσεις είναι» Πώς θα συγκεντρωθώ;Θα τα καταφέρω στις εξετάσεις;Κι αν δεν τα καταφέρω; | Επεξεργασία θεμάτων που σχετίζονται με το άγχος των εξετάσεων και εξοικείωση με ασκήσεις χαλάρωσης. | 4ο εργαστήριο εδώ |
5. | 20 Φεβρουαρίου 2022 | «Πατάω γερά στα πόδια μου» Ξέρω τα όρια μου;Μέχρι πού αντέχω;Πώς διεκδικώ τα θέλω μου; | Επεξεργασία ζητημάτων οριοθέτησης στις διαπροσωπικές σχέσεις. | 5ο εργαστήριο εδώ |
6. | 20 Μαρτίου 2022 | «Με ακούει κανείς;» Πώς επικοινωνώ στις σχέσεις μου;Πώς ζητάω αυτό που θέλω αποτελεσματικά; | Επεξεργασία ζητημάτων λειτουργικής επικοινωνίας στις διαπροσωπικές σχέσεις. | 6ο εργαστήριο εδώ |
7. | 3 Απριλίου 2022 | «ΠροσανατολίΖΩμαι» Ποια είναι τα όνειρά μου;Τι επιλογές να κάνω;Πώς παίρνω αποφάσεις; | Διερεύνηση και αναγνώριση προσωπικών στόχων, επιλογών και αποφάσεων ζωής. | 7ο εργαστήριο εδώ |
Περισσότερες πληροφορίες στο τηλ. 22810 85149 (καθημερινά 9.00-15.00).
Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Κέντρου Πρόληψης: http://thiseaskyklades.gr/?p=5031