Σε επικοινωνία που ήρθαμε με την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου Τήνου καθώς και με την Υπηρεσία Ύδρευσης αναφορικά με την λειτουργία της Εγκατάστασης Επεξεργασμένων Λυμάτων του Δήμου Τήνου πληροφορηθήκαμε τα ακόλουθα:
Από την πρώτη φάση της δοκιμαστικής λειτουργίας της Εγκατάστασης Επεξεργασμένων Λυμάτων (Ε.Ε.Λ.) του Δήμου Τήνου παρουσιάστηκαν έντονα λειτουργικά προβλήματα. Τα σημαντικότερα εξ αυτών είναι τα παρακάτω:
- Διαρροή ακαθάρτων υδάτων και αφρών στα τρία φρεάτια του δικτύου μεταφοράς επεξεργασμένων λυμάτων (βαρυτικός αγωγός) στην περιοχή της Αγίας Παρασκευής (απέναντι από το πρατήριο υγρών καυσίμων της BP).
- Εμφάνιση αφρών και πτυσσόμενων σωματιδίων στην επαρχιακή οδό που διέρχεται και εφάπτεται στο νότιο τμήμα του οικοπέδου της Ε.Ε.Λ.
- Έντονη δυσοσμία που προέρχεται από την Ε.Ε.Λ. ακόμα σε περιοχές που απέχουν σημαντικά από αυτή λόγω των συχνών και σε μεγάλη ένταση ανέμων που πνέουν στο νησί της Τήνου.
Άμεσα η Διοίκηση του Δήμου Τήνου, ως Κύριος του Έργου, μαζί με τις υπηρεσίες του εργάστηκε για την επίλυση των ανωτέρω, σε συνεργασία με την εταιρεία ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε., η οποία είναι ο Φορέας Υλοποίησης του Έργου, με σκοπό την βελτιστοποίηση της λειτουργία της Ε.Ε.Λ.
Καθώς τα παραπάνω προβλήματα παρέμεναν ανεπίλυτα, ο δήμος Τήνου αναγκάστηκε να προβεί στην προσωρινή διακοπή λειτουργίας της Ε.Ε.Λ. και ζήτησε την συνδρομή εξειδικευμένων επιστημόνων της Τεχνικής Γραμματείας Λυμάτων της Μ.Ο.Δ. Α.Ε. ώστε να εξευρεθούν λύσεις.
Μετά από τις προτεινόμενες, από την Τεχνική Γραμματεία Λυμάτων, επεμβάσεις για την επίλυση των δυσλειτουργιών και την υλοποίηση αυτών, έγινε η επανεκκίνηση της δοκιμαστικής λειτουργίας της εγκατάστασης, τον Μάρτιο του 2021.
Καθώς τις τελευταίες μέρες έχει παρουσιαστεί έντονη δυσοσμία στις εγκαταστάσεις της Ε.Ε.Λ. αλλά και σε μεγάλη απόσταση νότια της, φτάνοντας έως την θαλάσσια περιοχή του Αγίου Φωκά, λαμβάνοντας υπόψη και τις ακραίες θερμοκρασίες που επικρατούν στο νησί λόγω του παρατεταμένου καύσωνα, για λόγους προστασίας της δημόσιας υγείας, ο Δήμος Τήνου προχωρά στην εκ νέου διακοπή λειτουργίας της, μέχρι να βρεθεί οριστική λύση.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο γεγονός ότι οι δύο μονάδες απόσμησης που έχουν εγκατασταθεί είναι κενές, δηλαδή δεν περιέχουν τα χημικά φίλτρα που απαιτούνται για την εξουδετέρωση των οσμηρών αερίων. Έως ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία πλήρωσης των συστημάτων απόσμησης της Ε.Ε.Λ. Τήνου, το σύνολο της εγκατάστασης τίθεται εκτός λειτουργίας.
Ζητήθηκε επίσης η εκκένωση όλων των δεξαμενών επεξεργασίας λυμάτων και ο επιμελής καθαρισμός τους.