Με αποφάσεις που σήμερα αναρτήθηκαν, ο Υπουργός Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, επιχορηγεί το Δήμο Τήνου για φορητές μονάδες αφαλάτωσης. Συγκεκριμένα:
«Επιχορήγηση του Δήμου Τήνου για την υλοποίηση μίσθωσης φορητής μονάδας αφαλάτωσης, δυναμικότητας παραγωγής πόσιμου νερού 350 κ.μ./ημέρα για την κάλυψη των υδρευτικών αναγκών της Τ.Κ. Πανόρμου κατά την θερινή περίοδο του 2024 (4 μήνες)»
Πιο συγκεκριμένα εγκρίθηκε η επιχορήγηση του Δήμου Τήνου, μέχρι του ποσού των εκατόν είκοσι χιλιάδων ΕΥΡΩ (120.000,00€) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%, για τη μίσθωση φορητής μονάδας αφαλάτωσης δυναμικότητας 350 κ.μ./ημέρα για την κάλυψη των υδρευτικών αναγκών της Τ.Κ. Πανόρμου, κατά την θερινή περίοδο του τρέχοντος έτους (2024).
Διαχειριστής της πίστωσης και Φορέας υλοποίησης της ανωτέρω επιχορήγησης θα είναι ο Δήμος Τήνου (ΑΦΜ:800302968), ο οποίος και παρακαλείται να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες για την υλοποίηση της μίσθωσης της μονάδος αφαλάτωσης το συντομότερο δυνατό, ενημερώνοντας σχετικά την Υπηρεσία μας.
«Επιχορήγηση του Δήμου Τήνου για την υλοποίηση μίσθωσης φορητής μονάδας αφαλάτωσης, δυναμικότητας παραγωγής πόσιμου νερού 600 κ.μ./ημέρα για την κάλυψη των υδρευτικών αναγκών της Τ.Κ. Καρδιανής κατά την θερινή περίοδο του 2024 (4 μήνες)»
Πιο συγκεκριμένα εγκρίνει την επιχορήγηση του Δήμου Τήνου, μέχρι του ποσού των εκατόν ενενήντα χιλιάδων ΕΥΡΩ (190.000,00€) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%, για τη μίσθωση φορητής μονάδας αφαλάτωσης δυναμικότητας 600 κ.μ./ημέρα για την κάλυψη των υδρευτικών αναγκών της Τ.Κ. Καρδιανής, κατά την θερινή περίοδο του τρέχοντος έτους (2024).
Διαχειριστής της πίστωσης και Φορέας υλοποίησης της ανωτέρω επιχορήγησης θα είναι ο Δήμος Τήνου (ΑΦΜ:800302968), ο οποίος και παρακαλείται να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες για την υλοποίηση της μίσθωσης της μονάδος αφαλάτωσης το συντομότερο δυνατό, ενημερώνοντας σχετικά την Υπηρεσία μας.