Προβολή της Τήνου είχαμε στην σημερινή εκπομπή Σαββατοκύριακο με τον Μάνεση στο κανάλι του ALPHA. Η αναφορά στο νησί ξεκίνησε με το βίντεο τουριστικής προβολής. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε ζωντανή σύνδεση με το Beach Bar Lala Louza και τον ιδιοκτήτη του, Αγαπητό Αρμακόλα.
Τήνος και Lala Louza στο ALPHA TV
![Εικόνα Εκδήλωσης](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2024/07/poster-696x984.jpg)
«Aποτυπώσεις
του Νεκτάριου Αντωνόπουλου
Έκθεση ζωγραφικής & χαρακτικής
Τοποθεσία: Δια Χρόνος
διαβάστε περισσότερα
χορηγούμενη.
«Εύρεσις & Επανευρέσεις»
Με πολλή ευαισθησία και σεβασμό 26 καλλιτέχνες του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Τήνου καθώς και προσκεκλημένοι καλλιτέχνες, εμπνέονται από τον Ιερό Τόπο της Τήνου, με αφορμή τα 201 χρόνια από την εύρεση της θαυματουργής εικόνας της Μεγαλόχαρης.
Το θέμα προσεγγίζεται από μία εικαστική οπτική διαχρονικά αλλά και σύγχρονα. Πρόκειται για μία συνθήκη που περιλαμβάνει έργα Γλυπτικής, Χαρακτικής, Ζωγραφικής, Φωτογραφίας, Installation ,Νέα Μέσα , Video Art.
Ο σκοπός της δράσης ξεπερνά το στενό πλαίσιο μιας επετειακής έκθεσης, στοχεύοντας παράλληλα στην ανάδειξη ντόπιων και φιλοξενούμενων καλλιτεχνών και προσφέροντάς τους την ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουν οι ίδιοι το γεγονός, την ιστορία και τα έθιμα γύρω από την εύρεση.
Εξού και η επιλογή του τίτλου της έκθεσης « Εύρεσις και Επανευρέσεις» με επιμελητή τον κ. Ν. Π.Παΐσιο.
Ακολουθήστε το Tinos Today στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις τελευταίες & σημαντικές ειδήσεις της Τήνου
Newsletter
![tinos](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2020/07/tinos-1.png)
Τήνος και Lala Louza στο ALPHA TV
Προβολή της Τήνου είχαμε στην σημερινή εκπομπή Σαββατοκύριακο με τον Μάνεση στο κανάλι του ALPHA. Η αναφορά στο νησί ξεκίνησε με το βίντεο τουριστικής προβολής. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε ζωντανή σύνδεση με το Beach Bar Lala Louza και τον ιδιοκτήτη του, Αγαπητό Αρμακόλα.
ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΗΝΟ [00:44:00]
![Εικόνα Εκδήλωσης](https://tinostoday.gr/wp-content/uploads/2024/07/poster-696x984.jpg)
«Aποτυπώσεις
του Νεκτάριου Αντωνόπουλου
Έκθεση ζωγραφικής & χαρακτικής
Τοποθεσία: Δια Χρόνος
διαβάστε περισσότερα
χορηγούμενη.
«Εύρεσις & Επανευρέσεις»
Με πολλή ευαισθησία και σεβασμό 26 καλλιτέχνες του Συλλόγου Καλλιτεχνών Εικαστικών Τεχνών Τήνου καθώς και προσκεκλημένοι καλλιτέχνες, εμπνέονται από τον Ιερό Τόπο της Τήνου, με αφορμή τα 201 χρόνια από την εύρεση της θαυματουργής εικόνας της Μεγαλόχαρης.
Το θέμα προσεγγίζεται από μία εικαστική οπτική διαχρονικά αλλά και σύγχρονα. Πρόκειται για μία συνθήκη που περιλαμβάνει έργα Γλυπτικής, Χαρακτικής, Ζωγραφικής, Φωτογραφίας, Installation ,Νέα Μέσα , Video Art.
Ο σκοπός της δράσης ξεπερνά το στενό πλαίσιο μιας επετειακής έκθεσης, στοχεύοντας παράλληλα στην ανάδειξη ντόπιων και φιλοξενούμενων καλλιτεχνών και προσφέροντάς τους την ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουν οι ίδιοι το γεγονός, την ιστορία και τα έθιμα γύρω από την εύρεση.