Συνεχίζονται τα προβλήματα στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες, λόγω των θυελλωδών βόρειων ανέμων που συνεχίζουν να επικρατούν στο κεντρικό και νότιο Αιγαίο, που σύμφωνα με την ΕΜΥ φθάνουν τοπικά τα 9 μποφόρ.
Από το λιμάνι του Πειραιά δεν θα πραγματοποιηθούν τα πρωινά δρομολόγια.
Σε ισχύ παραμένει το απαγορευτικό απόπλου από το λιμάνι του Λαυρίου ενώ από το λιμάνι της Ραφήνας δεν πραγματοποιούνται μόνο τα δρομολόγια για τις Κυκλάδες.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ FAST FERRIES
Ε/Γ-Ο/Γ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Π: Το δρομολόγιό του της 9/2 από Ραφήνα ώρα 07:30 για Άνδρο – Τήνο – Μύκονο και η επιστροφή του ώρα 13:15 από Μύκονο για Τήνο – Άνδρο – Ραφήνα δεν θα εκτελεστεί.
Ε/Γ-Ο/Γ ΘΕΟΛΟΓΟΣ Π: Με την προϋπόθεση βελτίωσης των καιρικών συνθηκών το πλοίο θα εκτελέσει τα δρομολόγιά του της 9/2 ως ακολούθως: Μύκονος: 12:00 – Τήνος (12:30-12:45) – Άνδρος(14:15-14:45) – Ραφήνα: 16:40 και από Ραφήνα 18:30 για Άνδρο(20:30-20:45) – Τήνο(22:20-22:35) –Μύκονος: 23:10
Οι επιβάτες που πρόκειται σήμερα να ταξιδέψουν καλό είναι πριν την αναχώρησή τους να επικοινωνούν με τα κατά τόπους λιμεναρχεία και τουριστικά πρακτορεία, για τυχόν αλλαγές η τροποποιήσεις των δρομολογίων, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.